Az infrafűtés manzárd tető alatt is biztonságos lehet, ahogy kültéri teraszok fűtésére is alkalmas.
Infrasugaras fűtés a manzárdon
Felhasználási területek széles kínálata
Energiatakarékos az infrafűtés a manzárdon. Mind a lapostetők, mind a manzárdtetők kialakításához is szükség van pontos tervezésre és fűtéstechnikai szakismeretre. A belsőépítészet is szerepet játszik. Meg kell határozni a lejtésviszonyokat, jó minőségű, többrétegű szigetelés alkalmazásával pedig vízhatlanná kell tenni a tetőt, a lakott tetőtér melegéről is gondoskodni kell fűtőtestek felszerelésével. Emellett gondolni kell a gyakran szélsőséges hőmérsékleti és időjárási viszonyokra, s ellenállóvá kell tenni a mechanikai sérülésekkel és a túlmelegedéssel-túlhűléssel szemben is, . Leginkább az aprócska kerttel rendelkező, vagy kert nélküli társas házaknál, modern családi házaknál választják a lapos tetős megoldást, főként tetőterasszal.
A manzárdtetők alatti lakótér megfelelő kialakításához pontos tervezésre és fűtéstechnikai szakismeretre is szükség van. Többrétegű szigetelés alkalmazásával egyrészt vízhatlanná kell tenni a tetőt, másrészt a manzárdszoba vagy -lakás melegéről is gondoskodni kell fűtőtestek felszerelésével. Eközben fontos a tűzvédelmi szabályok betartása. Vásároljon éghető felületre is szerelhető minőségi hősugárzókat és tájékozódjon szakmai cikkekből az infrapanelek működéséről, felhasználási területeikről: Manzárdfűtés infratermékekkel
Kültéri terasz - beltéri manzárd: építés, fűtés
Manzárdtető építésekor célszerű a tetőtérbe infrafűtés tervezése. A sötétsugárzó infrapanelek nem tűzveszélyesek, ez a fa ácsolat és lambériás manzárdszoba biztonsága érdekében fontos. Az elektromos infra fűtés akkor a leggazdaságosabb, ha a villanyenergiát ehhez a tetőre helyezett napelemek és az áramot tároló akkumulátorok biztosítják. A manzárd a lakás ékességévé válhat megfelelő tervezés és kivitelezés esetén. Dolgoztasson profikkal, beleértve a belsőépítészt és az infrasugárzók telepítésében jártas szakembereket.
Tető tervezési egyszeregy infrafűtéssel
A ház teteje nem csupán funkcionális, de esztétikai szempontból is rendkívül fontos. Amikor a tervező a megfelelő tetőszerkezeten gondolkodik, számos tényező befolyásolja döntését: az épület típusa, statikai sajátosságai, a környék építészeti stílusa, a trendek, a megrendelő elvárásai, a tetőtér kifűthetősége, anyagi szempontok stb. Éppen ezért, mielőtt belefogunk házunk tető-típusának kiválasztásába és a tervezővel történő egyeztetésbe, néhány alapvető fogalommal tisztában kell lennünk.
Napjaink otthonainál leginkább az egyszerűsített formák élik divatjukat, még kedveltek a mediterrán, kisebb hajlásszögű tetők (kb. 25 fok), a városi életmód mellett hódítanak a zöldtetők, a növényzettel borított lapostetők, s a teraszos megoldások is. A vidéki házak esetében maradt a 45 vagy 35 fokos hajlásszögű, hagyományos, legtöbbször cserépfedésű magastető és manzárdtető használata, melyek alá elfér akár a kamaszfiú-kamaszlány számára ideális manzárdszoba, akár egy leginkább tárolási célokat szolgáló padlás is.
Szarufa, talpfa, szelemen, födémgerenda
A magastetőknél a fedőszerkezetet az általában egy méterenkénti távolságban elhelyezett szarufák tartják. E szarufák a falak fölötti, úgynevezett talpszelemenen, esetleg közbeeső szelemenen, és a legfelső "taréj"- szelemenen nyugszanak. Ezek a szelemenek pedig szintén, négy méteres távolságra lerögzített oszlopokon állnak, melyek kötőgerendán, vagy a födémbe ágyazott kiváltón nyugszanak. Az ilyen szerkezeti megoldás biztosítja a megfelelő rugalmasságot, elég stabil, így többféle hajlásszögű és fesztávolságú tetőnél, így tört nyergű manzárd tetőnél is használható.
A tetőszerkezet legtöbbször és hagyományosan fából készült, de ismert és többször alkalmazott a vasbeton- és fémszerkezet is. Ez utóbbi a faszerkezetekhez hasonlóan, hegesztett vagy csavarozott kapcsolatokkal építik meg. A fémnél azonban lehetőség van nagyobb fesztávolságok áthidalására közbenső alátámasztás nélkül (például hangárok, csarnokok, bevásárlóközpontok lefedése). A fémet társas- és családi házaknál is használják, ilyen esetekben a tető vékony falú, előre gyártott könnyűfém-profilokból készül. A fém hátránya a jó hővezetés, a sugárzó hő használata fűtésre fémszerkezeteknél kevéssé gazdaságos. Infrasugaras fűtőtesteket faszerkezetű tetőterekben használjunk.
A vasbetonból készült magastető-szerkezetet általában nagyobb alapterületű társasházaknál, beépített tetőterek fölött alakítanak ki. Nagy előnye, hogy - közbeeső támasz nélkül -komplikáltabb tetőformát is kialakíthatnak belőle. Szintén hasznos tulajdonsága, hogy alatta a tetőtér lassabban melegszik fel, így a szigetelés és a fűtés egyszerűbbé válik. Hátránya viszont, hogy igencsak költséges és munkaigényes, mivel szükség van egy másodlagos, fatető felszerelésére is, mely a héjazatot tartja.
Teraszfűtés infra sötétsugárzókkal
A kültéri terasz is fűthető infrasugárzókkal, ahogy a beltéri manzárd melegét is bízhatjuk sötétsugárzó infrapanelekre. A tetőre telepítsünk napelemeket, az általuk napközben előállított elektromos energia esténként felhasználható teraszfűtésre.
- Beltéri helyiségek és kültéri teraszok fűtése infrapanel használata mellett
- https://infrabolt.hu/infra-felhasznalas/manzard-infrafutes/
- https://infrabolt.hu/felhasznalasi-teruletek/kulteri-teraszok-futese/